Ať žádný den není všední!

Film- Lucidní sny

19. října 2006 v 19:04 |  Filmy
Celkem základní otázka lucidní snění (občas dále také jen LD - z anglického "lucid dreaming"), ale i astrální cestování (projekce) či OOBE (out of body experience - mimotělesné zkušenosti) jsou stavy vědomí, kdy naše vnímání reality je jiné než obvykle (nebo u obvyklých lidí). Realita je zde míněna jako všechno co jest - věci, bytosti, vztahy mezi nimi, pocity, myšlenky, zákony - je to prostě všechno a všude. Vědomí lze pak chápat jako úroveň našeho vnímání, cítění, myšlení a pochopení toho, co jest.
Lucidní snění znamená vědomě snít. Co to znamená v praxi? Každý z nás mívá sny. Jsou o nejrůznějších věcech, jsou různě dlouhé a intenzivní. Někdy si je pamatujeme a chytáme se za hlavu, co že jsme tam dělali za hlouposti a nebo se tam s povzdechem chceme vrátit. Vnímáme sen jako nějaký film, v němž jsme podle nějakého přesného scénáře hráli a mohli se na to jen dívat. Při lucidním snění si člověk v průběhu snu najednou uvědomí, že je ve snu a zdánlivě neměnný scénář se okamžitě rozpadá. Člověk se ve snu probouzí. Stojí najednou vědomě v určité snové realitě, mnohdy stejně reálné jako tento svět, kde s plným vědomím může rozhodovat o věcech příštích.
Co na tom, že je to jen sen, když ho vnímá stejně jako realitu? Co na tom, že fyzické tělo spí doma v posteli a on ho ani necítí? On je prostě tady; tady je jeho vědomí. Fyzické tělo, koho to zajímá? S tímhle (snovým) lze létat a procházet zdí!... Film se mění na hru. Nejreálnější hru, kterou jste kdy hráli. Výhoda této hry, této reality je, že je zde možné všechno. Omezení je jen ve vaší mysli. Co chcete se zde stane a to přesně tak, jak chcete či spíše jak si to dokážete představit. Můžete zde tisíckrát zemřít a vždy se nakonec probudíte doma v posteli.
Nemohu říci, zda je tento svět naší halucinací, projekcí mysli či skutečně někde existuje. Faktem je, že se lze do něj dostat a vnímat ho stejně intenzivně jako ten náš. Je-li to sen nebo tvrdíte-li, že se jedná jen o halucinaci, pak klidně může být halucinací i tento svět. Lucidní snění by se dalo nelépe připodobit k virtuální realitě, k jakémusi Matrixu - částečně iluzornímu světu, vytvářeném ovšem jen a jen naší myslí.

Mnoho uznávaných jogínů a mystiků (u nás např. dr. E. Tomáš) říká, že mít LD jako hlavní cíl nějakého snažení je ztráta času. Ano, pro ně jistě. Ví, o čem mluví, neboť to sami dělali. LD není jakási nevyšší tajná stezka. Je to jen jedna z řady technik vhodná pro určitého člověka na určité úrovni. Až vám nebude mít co dát, sami ji třeba opustíte. Pokud se tedy probudíte ve snu, což je základní podmínka této techniky, můžete si prožít:
1.) Vlastní sen; ovládat ho tak jak chcete a to doslova - je to totiž váš svět a vy jste tu Bůh. Co se vám nelíbí, to zmizí, co se tu chcete mít, to tu je a to všechno může být stejně reálné jako na Zemi. Omezení je jen ve vaší hlavě a vycvičenosti vaší mysli. Můžete zde provádět nejrůznější sporty (nejste omezeni stavem vašeho reálného těla); potkat koho chcete či provozovat sex s kým/čím chcete. Prostě si užíváte.
2.) "Realitu"; LD je často spojeno s tzv. astrální projekcí, rozdíl mezi nimi bývá mnohdy těžko postřehnutelný. Můžeme tak hovořit o "beztělesném" cestování po Zemi, návštěvách "reálně" existující paralelních světů, cestování časem nebo vesmírem, světem "mrtvých". Tyto světy narozdíl od vašeho snu jsou "reálně existující" a tudíž většinou není možné je silou mysli ovlivnit. Hlavním významem těchto zkušeností je kromě zábavy také něco/někoho nového poznat a naučit. Tyto techniky jsou zpravidla náročnější než "obyčejné" lucidní sny.
Celkově se pak člověku začne stírat rozdíl mezi "realitou" a "snem". Obojí je pak buď snem a nebo realitou, ale ne jedno snem a druhé realitou. Hlavní význam je pak menší lpění na "já" a potřebě něco vlastnit nebo něco ostatním dokazovat. To zase vede k většímu klidu mysli v běžném životě a větší pohodě. Člověk pak sebe nepokládá (jenom) za toto tělo a není k němu tolik připoután.
Pokročilý pak dostává důkaz, že např. smrt neexistuje a že jsme věční a svobodní. Omezenost našeho vnímání daná "hmotným" světem se výrazně snižuje. Vnímá pak svět jako hru a jako hře ji přikládá význam.
Předtím než začnete něco plánovat, musíte vědět, čeho tím chcete dosáhnout. Jak říkával můj učitel marketingu: dílčí plány musí být vždy v souladu s plánem hlavním.
S lucidním sněním se může váš život od základu změnit a je tedy také pravděpodobné, že se změní i vaše cíle a plány.
Existuje mnoho "zaručeně správných" a "osvícených" názorů jak funguje svět a vesmír a co je cílem života. Většina z nich je pravdivá jen na omezené úrovni a řadu dalších ani neznáme. Poznáváním světa snů se jich část lze nejen dovědět, ale hlavně poznat je na vlastní kůži. Míra jejich poznání a aplikace těchto pravidel pak výrazně určuje náš úspěch ve světě snů.
Vzhledem k LD existuje několik věcí, které mohou urychlit či zpomalit náš vývoj. Nejdříve je tu "talent". Ano, to existuje i zde. Talent však není "náhoda", ale něco, co jsme "nadělali" v daleké minulosti. Možná v minulém životě. Další zásadní věci jsou: vůle, síla a čistota mysli a životní styl.
Takže krátce řečeno: existují lidé, kteří mají LD bez jakéhokoliv cvičení či dokonce povědomí co to vlastně je. Na druhou stranu existují lidé kteří cvičí pilně půl roku než se dostaví první výsledky. Obvykle trvá dosažení prvního LD 2-3 měsíce.
LD bývá často přirovnáváno k učení se číst. Tato "schopnost" není dílem náhody či dispoze, ale vůle a práce. Také to není věc pouze dvoustavová - umím číst x neumím. Míra umění číst se mění v období několika let a stejně je to i s LD. První LD je obyčejně krátký a nevýrazný. Navíc nám dá hodně práce. Přesto je to jako, když se poprvé rozjedete sami na kole nebo uplavete prvních pár temp.
Pro lidi se slabou vůlí doporučuji udělat si plán nebo postupovat podle nějaké knihy, např. zde uvedeného překladu S. LaBerge.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama